Każdego dnia myjąc skórę oczyszczamy ją, mimo że samo słowo „oczyszczanie” kojarzy się często z zabiegiem w gabinecie kosmetycznym. Wykonując demakijaż, pozbywamy się martwych komórek naskórka i sebum oraz zalegających w porach zanieczyszczeń, które przez cały dzień osiadają na skórze.
Pielęgnacja to z pozoru prosta sprawa, ale trzeba pamiętać o kluczowych zasadach, które powinniśmy stosować niezależnie od typu cery. Zarówno w rutynie wieczornej jak i porannej są kroki, które ułatwią nam dbanie o skórę, aby jak najdłużej wyglądała zdrowo i promiennie.
Czego unikać?
Na początku warto wspomnieć o tym, co może zaszkodzić skórze. Moja propozycja to – odrzuć wszelkie waciki, szczoteczki, gąbeczki. Z pozoru są to bardzo niewinne przyrządy, ale stosowane codziennie bądź w niewłaściwy sposób czynią nieodwracalne zmiany w skórze. Niezależnie od rodzaju cery, prawdą jest, że te artykuły, mogą przynieść więcej szkód niż dobrego. Może słyszysz o tym pierwszy raz i ciężko Ci w to uwierzyć. Sama dorastałam na przełomie lat 2000 i demakijaż wacikami był jedyną spopularyzowaną opcją. Na szczęście wiele się od tego czasu zmieniło i mamy zupełnie inną świadomość pielęgnacji.
Przejdźmy do szczotek oczyszczających – reklamuje się je zapewniając, że poprawiają krążenie, oczyszczają pory i wykonują masaż. Część z tych claimów jest poniekąd prawdą, ale jakim kosztem? Większość cer bardzo ucierpi na takiej pielęgnacji, ponieważ skóra twarzy nie jest przystosowana do ciągłego tarcia.
Po co każdego dnia dobrowolnie pozbywać się cennych warstw naskórka, na którym z resztą znajduje się tyle dobroczynnych bakterii i sebum, które samo w sobie stanowi płaszcz ochronny? Skórę warto jest umyć/oczyścić, ale nie wyszorować czy peelingować w ten sposób – a taki efekt uzyskamy stosując wyżej wymienione artykuły. Skutkować to może: odwodnieniem, przesuszeniem, atopią, wynaczynieniami, wysypem, wzmożonym łojotokiem bądź wtórnym nadkażeniem, jeżeli występuje aktywny trądzik, a najgorszym ze skutków ubocznych jest pogłębienie zmarszczek przez naciąganie skóry.
Delikatna tkanka, którą mamy na twarzy w przeciwieństwie do reszty ciała nie przepada za pocieraniem, szorowaniem czy szczotkowaniem. Zwłaszcza cienkie okolice oczu cierpią z powodu nadmiernego tarcia – skóra w tych rejonach wymaga szczególnej troski i delikatności, ponieważ łatwo ją podrażnić.
Na czym się skupić?
Zamiast wykonywać demakijaż oczu wacikiem czy gąbeczką – spróbuj aplikować na dłonie delikatny emolient – jak olej, mleczko, masło oczyszczające czy płyn micelarny i rozprowadź go na oczach. Pozostaw produkt na chwilę i wmasuj kolistymi ruchami – pozwoli to rozpuścić najcięższe do zmycia produkty. Następnie produkt zmyj letnią wodą, a w 2 fazie oczyszczania rozpuszczony już makijaż usuń produktem jak – pianka, żel rozprowadzając go w ten sam sposób. Na sam koniec umyj skórę letnią wodą i pamiętaj, żeby wysuszyć twarz delikatnie uciskając ją ręcznikiem (najlepiej jednorazowym papierowym). Ten sam proces obowiązuje również całą skórę twarzy 🙂
Nie można kompletnie demonizować wacików – chodzi o sposób ich użycia. Warto aplikować na wacik/gąbeczkę emolient i pozostawić na oczach na chwilę, tak by makijaż się rozpuścił, ale po co, skoro to samo możemy zrobić przy pomocy dłoni? Portfel i matka ziemia nam za to podziękują 😀
Tak zwany efekt drenażu limfatycznego, który pozwala odprowadzać limfę ze skóry, a tym samym zmniejszyć obrzęk, poprawić krążenie i podkreślić rysy twarzy, uzyskamy stosując regularnie rollery jadeitowe bądź kamień gua sha – jest to doskonały zamiennik szczotek myjących. Obydwa przyrządy stosujemy na oczyszczoną skórę z bazą, która pozwoli na lepszy poślizg, a wszystkie ruchy kierujemy ku górze – tak, by przeciwdziałać sile grawitacji 🙂
Wiem, że może wydawać się to dużo jak na rutynę w pielęgnacji, ale po czasie wchodzi to w krew, a stan skóry zauważalnie się poprawia.
Podsumowując – w prostocie siła. Waciki zastąp dłońmi, ręcznik – 1 razowym ręcznikiem papierowym/wilgotną ściereczką, a szczotkę do mycia twarzy rollerem jadeitowym lub kamieniem gua sha.
Jeżeli taki artykuł przypadł Wam do gustu i chcielibyście aby któreś z zagadnień zostało opisane dokładniej – dajcie znać!